Klimatske naprave so postale skorajda nepogrešljive v vsakem sodobnem bivališču, saj močno izboljšajo kakovost bivanja posameznika. Za manjša stanovanja ali objekte, kjer vgradnja klima naprave zaradi različnih razlogov ni izvedljiva, je prava izbira prenosna klima, s pomočjo katere je mogoče hitro in preprosto ohladiti ali ogreti več prostorov, ne da bi se pri tem soočali z visokimi stroški nakupa in montaže klimatske naprave.
Kako izbrati pravo prenosno klimo?
Kot vse klimatske naprave je tudi prenosna sestavljena iz sistema za hlajenje, ki sestoji iz kondenzatorja, uparjalnika in kompresorja. Sistem je vgrajen v klimatski napravi, iz nje pa je izpeljana cev, ki odvaja topli zrak. Pri prenosni klimi igra ta cev veliko vlogo pri tem, kam postaviti prenosno klimo. Topli zrak je potrebno usmeriti iz prostora, zato je najbolje klimo postaviti ob okno in cev usmeriti ven. Tako bo cev, ki sicer seva toploto, tudi najkrajša in hlajenje prostora bo velik učinkovitejše. Vroč zrak je mogoče iz prostora preusmeriti tudi skozi zidno rešetko ali luknjo v zidu. Še ena varianta je prenosna klima brez odvodne cevi, vendar je njena slabost ta, da je manj primerna za prostore z večjim deležem vlage.
Delovanje prenosne klime poteka na način hladilnega kroga, pri katerem klima skozi ventilator vsrkava topel zrak v prostoru, ga ohladi s pomočjo hladilnega sredstva in nato vrne nazaj v prostor. Hladilno sredstvo pri tem menja agregatno stanje – najprej je v tekoči obliki, ko pa sprejme toploto iz zraka, se upari in ohladi prejeti zrak. Zrak nato gre nazaj v prostor, hladilno sredstvo pa potuje v kompresor, kjer se znova utekočini in se nato vrne nazaj v zgornji del prenosne klime. Tako tudi prenosna klima učinkovito ohladi prostor, v katerem je nameščena, moč hlajenja pa je odvisno od zmogljivosti same prenosne klima naprave.
